پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت : بکارگیری سیستم «هزینه یابی بر مبنای فعالیت» در صنعت کشتی سازی

پایان‌نامه کارشناسی ارشد

رشته مدیریت اجرایی

 عنوان:

بکارگیری سیستم «هزینه یابی بر مبنای فعالیت» در صنعت کشتی سازی

مطالعه موردی :ساخت لندینگ کرافت در شرکت کشتی سازی صدرا امید چابهار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

کلیات پژوهش

مقدمه

ضرورت جهانی شدن بنگاه‌‌ها و جوامع واقعیتی پذیرفته شده و غیرقابل انکار می باشد. در محیط تجارت کنونی بیش از هر دوره و زمان گذشته، تنها چیزی که ثابت مانده می باشد همان پدیده تغییرات می باشد. تغییرات سریع و عظیم دو دهه اخیر در تکنولوژی و افزایش تأثیر تکنولوژی اطلاعات و سیستم‌های کامپیوتری در اداره سازمان‌ها، چگونگی مدیریت و رهبری سازمان‌ها را دگرگون نموده می باشد و مدیریت و اداره کردن بنگاه‌های اقتصادی به روش‌های گذشته تقریباً غیرممکن شده می باشد. امروزه یکی از مسائل و چالش‌های مدیران بنگاه‌های اقتصادی افزایش بهره‌وری و دستیابی به مزیت رقابتی به مقصود ماندگاری پایدار در عرصه کسب و کار می‌باشد.

برای حصول اطمینان در احراز قابلیت رقابت و داشتن مزیت رقابتی پایدار در فضای کسب و کار و ایجاد یک بستر مناسب سازمانی، توسل به شعار و لفاظی نمی‌تواند کارساز باشد. مدیریت و فرآیندهای مرتبط با آن در تداوم فعالیت و ماندگاری بنگاه‌های اقتصادی در محیط رقابتی کسب و کار تأثیر پراهمیتی ایفاد می‌‌کند.

همزمان با رشد و توسعه تکنولوژی پیشرفته و پیچیدگی روزافزون فعالیت‌ها، درک این پیچیدگی‌‌ها و بهره گیری از این موقعیت برای سازمان‌ها اهمیت زیادی دارد. در چنین شرایطی مدیران با داشتن یک بینش وسیع و اتخاذ استراتژی‌های مناسب، تدابیر و مقدمات مورد نیاز را جهت بهره گیری از این فرصت‌‌ها فراهم کنند. علاوه بر رشد و تغییر سریع تکنولوژی، فضای تجاری کاملاً رقابتی که کیفیت بالا، خدمات عالی و قیمت‌های فروش معقول و پایین را طلب می‌‌کند، اهمیت مضاعفی در درک فرصت‌‌ها و بکارگیری روش‌های مناسب برای بهره گیری از این موقعیت‌‌ها فراهم می‌‌کند. در این بین بی شک حیات و بقاء سازمان‌ها مستلزم طراحی و بکارگیری سیستم‌های مناسب جهت مواجه شدن با این شرایط می باشد. امروزه سازمان‌ها برای این‌که بتوانند خود را با این تغییرات سریع تطبیق دهند، ویژگی‌های زیادی بایستی داشته باشند. مجموع این ویژگی‌ها در خصوصیات سازمان‌های در سطح جهانی لحاظ شده می باشد. این دیدگاه بر سه پایه اساسی قرار دارد که عبارتند از:

1) سیستم تولید به‌موقع

2) کنترل کیفیت جامع

3) روش‌های محاسبه ارزش افزوده

یکی از این ویژگی‌های مهم و اساسی، که بدون شک ساز و کارهای آن تاثیر زیادی بر آینده سازمان و بهره گیری از موقعیت‌‌‌ها و شرایط رقابتی دارد، بهره گیری از روش‌های جدید محاسبه ارزش افزوده می باشد. اهمیت توجه و بکارگیری این روش‌‌ها در این می باشد که با تمسک به آن‌‌ها می‌توان ضمن فراهم کردن اطلاعات مناسب، به ارزش افزوده بالاتر و بهره گیری بهینه از منابع سازمانی دست پیدا نمود.

تحولات و چالش‌های جهانی، فناوری اطلاعات، پیچیدگی‌های فرآیند تولید و لزوم پاسخ به تغییرات سریع تکنولوژی باعث دگرگون شدن روش‌های محاسبه ارزش افزوده شده می باشد، به‌طوری که خیلی از روش‌های این دیدگاه متاثر از همین چالش‌‌ها می باشد. بدیهی می باشد بکارگیری روش‌های سنتی حسابداری مدیریت پاسخگوی نیازهای متنوع امروزی نمی‌باشد، پس لزوم طراحی و بکارگیری روش‌های جدید که متاثر از تغییرات و ساز و کارهای دنیای رقابت و پرچالش امروز باشد، یکی از ضروریات سازمان‌های موجود می باشد. بسیاری از رویکرد‌‌ها و تکنیک‌های حسابداری مدیریت بر مبنای مفهوم ارزش آفرینی به وجودآمده‌اند. این تکنیک‌ها با محور قرار دادن، مفهوم ارزش و ارزش آفرینی به بنگاه‌های اقتصادی کمک نموده که در شرایط جدید رقابتی بتواند استراتژی‌های مناسب را برای رقابت و بقا اتخاذ نماید. یکی از این روش‌‌ها که امروزه بخاطر قابلیت‌‌‌ها و توانایی‌های آن بهره گیری گسترده‌ای پیدا کرده می باشد. سیستم «هزینه بر مبنای فعالیت»[1] یا اصطلاحاً سیستم “ABC” می باشد.

سیستم ABC یکی از سیستم‌های جدید هزینه‌یابی محصولات و خدمات می باشد که می‌تواند همراه با سیستم هزینه‌یابی مرحله‌ای و سفارش کار جهت تهیه اطلاعات دقیق تر در خصوص هزینه‌ها و تصمیم‌گیری‌‌ها بکار رود. این سیستم با بکارگیری روش‌های مناسب اثرات حاصل از تغییرات تکنولوژی، پیچیدگی و ویژگی‌های خاص هر محصول را در محاسبه هزینه‌ها مقصود می‌‌کند. برتری این سیستم نسبت به سایر سیستم‌های هزینه‌یابی، توانایی شناسایی دقیق هزینه‌ها و ارائه اطلاعات غیرمالی جهت بهبود عملکرد‌‌ها و فعالیت‌ها می باشد. این توانایی‌‌ها باعث شده می باشد که امروزه کاربردهای گوناگون آن در سیستم‌های تولیدی و خدماتی روز به روز افزایش یابد.

   موضوع و اهداف پژوهش

موضوع این پایان نامه بکارگیری سیستم «هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت» در صنعت کشتی‌سازی می‌باشد. این پژوهش در کارخانه کشتی‌سازی صدرا امید چابهار انجام خواهد گردید. پس از مطالعه و تجزیه و تحلیل سیستم فعلی بهای تمام شده این کارخانه، سیستم هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت (ABC) طراحی و ارائه می گردد که در آن فعالیت‌های اصلی و دارای ارزش افزوده در صنعت کشتی‌سازی شناسایی و با تعیین مبنای مناسب تسهیم هزینه‌ها، بهای تمام شده هر فعالیت محاسبه خواهد گردید.

اهداف این پژوهش عبارتند از:

  • مطالعه و تجزیه و تحلیل سیستم هزینه‌یابی فعلی در کارخانه کشتی‌سازی صدرا امید چابهار
  • مطالعه و تجزیه و تحلیل فرآیند فعالیت‌های صنعت کشتی‌سازی
  • طراحی و ارائه سیستم جدید هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت (ABC) جهت محاسبه صحیح بهای تمام شده محصولات
  • مقایسه سیستم جدید بهای تمام شده با سیستم فعلی بهای تمام شده
  • بهره گیری از اطلاعات بدست آمده در راستای بهره گیری بهینه از منابع سازمان، ماشین آلات، تجهیزات و نیروهای انسانی
  • برون سپاری فعالیت‌هایی که هزینه آن با در نظر داشتن اطلاعات بدست آمده برای کارخانه بالا می‌باشد.
  • بهره گیری از اطلاعات بدست آمده برای قیمت گذاری مناسب محصولات برای فروش
  • بهره گیری از سیستم (ABC) برای شناسایی و حذف فعالیت‌هایی که دارای ارزش افزوده نمی‌باشد.

  روش پژوهش

از آنجا که موضوع پایان نامه مربوط به «تحقیقات کاربردی»[2] یا «تحقیقات اقدامی»[3] می‌باشد، جهت بکارگیری مفاهیم نظری سیستم پیشنهادی، نیاز به مطالعه آن در یک «مطالعه موردی»[4] می‌باشد. به همین مقصود «شرکت کشتی‌سازی صدرا امید چابهار» به عنوان محل مورد مطالعه انتخاب گردیده می باشد.

در این راستا آغاز سیستم فعلی هزینه‌یابی شرکت صدرا امید چابهار مورد مطالعه قرار خواهد گرفت با در نظر داشتن این‌که کارآیی سیستم هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت (ABC) بستگی به نوع عملکرد، موقعیت جغرافیایی و عوامل فرهنگی و اجتماعی دارد نسبت به مطالعه و سنجش سازه‌های مؤثر در افزایش کارآیی عملکرد این سیستم اقدام خواهد گردید و پس از حصول اطمینان نسبت به کارآیی موضوع پیشنهادی نسبت به طراحی سیستم هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت (ABC) برای محل مورد مطالعه اقدام خواهد گردید. در این سیستم جدید برای محاسبه هزینه‌های بهای تمام شده آغاز فعالیت‌های مراکز خدماتی و تولیدی شناسایی و تعریف می شوند. جهت شناسایی و تعریف فعالیت‌ها از روش‌های نظاره و مصاحبه جهت جمع آوری اطلاعات بهره گیری گردیده می باشد. به همین مقصود کوشش گردیده می باشد با بهره گیری از مطالعات کتابخانه‌ای و نیز نظاره و مطالعه فرآیندهای تولید در کارخانه‌های کشتی‌سازی (Shipyard)، فعالیت‌های اساسی این صنعت مورد شناسایی قرار خواهد گرفت.
جستجو در سایت :   


به کمک مصاحبه با افراد با تجربه و نظاره کارهای در حال انجام نسبت به طراحی و تهیه جدول فعالیت‌ها اقدام خواهد گردید و سپس هزینه کلیه فعالیت‌ها در مراکز خدماتی و تولیدی محاسبه می گردد. با انجام این کار منابع سازمان که صرف انجام فعالیت‌ها می‌گردند نیز شناسایی خواهد گردید.

در ادامه، ضمن مطالعه چارت سازمانی ایجاد شده در سازمان، مراکز فعالیت تشخیص داده شده و دفاتر کل حسابداری براساس فعالیت‌های مشخص شده نوشته می گردد. شناسایی و تشخیص فعالیت‌ها بر مبنای مطالعه و تجزیه فعالیت‌ها و اندازه «ارزش افزوده»[5] آن‌‌ها شکل میگیرد. در سیستم هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت (ABC)، فعالیت‌های دارای ارزش فعالیت‌هایی هستند که برای مشتریان ایجاد رضایت می­نماید و یا برای انجام کارهای مراکز فعالیت سایر قسمت‌‌‌ها ضروری بوده و از انجام آن فعالیت و نتایج آن بهره گیری می‌کنند.

تعداد صفحه :359

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *