سمینار کارشناسی ارشد رشته مدیریت: تاثیر فرهنگ سازمانی بر رابطه بین اعتبار بخشی و عملکرد سازمان

دانشگاه علوم اداری اقتصادی

گروه مدیریت

عنوان پایان نامه

تاثیر فرهنگ سازمانی بر ارتباط بین اعتبار بخشی و عملکرد سازمان

نگارش

ریحانه نوریان

ارائه شده جهت دریافت درجه کارشناسی ارشد

در رشته مدیریت گرایش اجرایی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

 

مقدمه
جستجو در سایت :   


     اطمینان از ارائه خدمات کیفی و ایمن، به عنوان یکی از کارکرد های اصلی نظام سلامت، از اهمیت و اولویت خاصی برخوردار می باشد طی سال های اخیر متولیان نظام سلامت به مقصود افزایش کیفیت و ایمنی خدمات درمانی روش های متعددی را به کار گرفته اند. در این بین اعتبار بخشی که براساس نیاز های خاص این بخش طراحی شده می باشد و به مقوله ایمنی بیمار در کنار ارتقای کیفیت خدمات توجه ویژه ای داشته و بر تعهد سازمان به اجرای استاندارد های عالی خدمت تاکید می نماید، از ابتدای سال 91 در بیمارستان های ایران استقرار یافته می باشد.

   ولیکن ایجاد تغییر در هر سیستمی نیازمند زیر ساخت هایی می باشد که بایستی فراهم گردد. فرض بر این می باشد که به واسطه تغییرات محیط پیرامون (سیاسی، اقتصادی و فرهنگی)، اعتبار بخشی یک تغییر اجتناب ناپذیر می باشد و سیستم های درمانی بایستی با آن تطابق پیدا نمایند پس اجرای آن مستلزم تغییرات وسیع در حوزه های مختلف مانند مستندسازی، فرایندهای کاری، ساختار، مدیریت، ارتباطات، نظارت، فرهنگ و… می باشد. به همین خاطر نیز استقرار اعتبار بخشی مرحله به مرحله و در یک بازه زمانی پنج ساله برنامه ریزی شده می باشد. در این فصل در قسمت اظهار مسئله ابهام در مورد اجرای اعتبار بخشی و الزامات آن و همچنین اهداف ارزیابی سیستم های سلامت بحث خواهد گردید. سپس در قسمت ضرورت پژوهش در مورد ابهامات و الزاماتی که در اجرای اعتبار بخشی در ایران هست تبیین داده می گردد که محقق کوشش کرده می باشد در این پژوهش ابهامات و سوالات پیرامون اعتبار بخشی را مورد مطالعه قرار دهد سپس اهداف انجام پژوهش و فرضیه های پژوهش اظهار می شوند و در نهایت واژگان کلیدی پژوهش تبیین داده خواهد گردید.

اظهار مساله و تبیین موضوع :

     به گفته الهی (1999) هر سازمانی به مقصود آگاهی از اندازه مطلوبیت و کیفیت فعالیت های خود به ویژه در محیط های پیچیده و پویا نیاز مبرم به ارزشیابی دارد. نبود نظام ارزشیابی و کنترل به معنای عدم برقراری ارتباط با محیط درون و برون سازمانی تلقی می گردد که نهایتا منجر به مرگ سازمان خواهد گردید. موضوع ارزشیابی در بیمارستانها به واسطه پیشرفت های تکنولوژیکی ،رشد انتظارات مشتریان، افزایش تقاضا، کمبود منابع، افزایش رقابت و همچنین نگرانی هایی که در مورد ایمنی بیماران وخطاهای سیستم های بهداشتی درمانی هست یکی از اصول بسیار جدی برای اطمینان از عملکرد درست وبه موقع به شمار می رود (صدقیانی،2001 ). از طرفی براساس آمار رسمی کشور در مورد خدمات درمانی، بیش از 50%بیمارستان های ایران از حداقل استانداردهای مدون بین المللی در زمینه شاخص های عملکردی برخوردار نیستند. حتی یک بیمارستان که حائز تمام شرایط کسب استاندارد کمیته مشترک بین المللی استانداردسازی بیمارستان[1]باشد در ایران وجود ندارد (“سایت تخصصی بیمارستان سازی”،1390(. یکی از علت های اصلی بروز این وضعیت نا کار آمدی نظام ارزشیابی سازمانی بیمارستانها و نبود مرجع مشترک برای ارزیابی سیستم های خدمات درمانی، ذکر گردیده می باشد . برای برطرف کردن این معضلات ، برنامه های اعتبار بخشی به عنوان راه حلی قطعی از طرف وزارت بهداشت و خبرگان امر مطرح شده می باشد. اعتبار بخشی یکی از سیستم های ارزیابی استاندارد می باشد و به خاطر اهمیت و کارایی و تأثیر اساسی آن در ارتقای کیفیت خدمات سلامت، بطور گسترده در سطح جهان برای ارزیابی سیستم های خدمات درمانی مورد بهره گیری قرار می گیرد(بیکر،2008). هدف این فرایند بهبود و استاندارد کردن فعالیتهای بیمارستانی از جنبه های مختلف، برپایه مستندسازی فعالیت ها و براساس ارزیابی سالانه خارج سازمانی، وعمدتا داوطلبانه می باشد (گرین فیلد، 2008)..

پس با اجرای برنامه های اعتباربخشی در ایران، بهبود در شاخص های عملکردی بیمارستان مورد انتظار می باشد. هر چند بر اساس تحقیقات انجام شده مانند مطالعات شاو (2010) ویژگی های خاص هر بیمارستان بر چگونگی اجرا و نتایج حاصله تاثیر عمده ای می گذارد .بر اساس نظر گری گوری (2009) که فرهنگ غالب سازمانی را به عنوان یکی از ویژگی های کلیدی بیمارستانها، از عوامل تاثیر گذار بر پیامدهای اعتبار بخشی و تاثیر سازمانی می داند ،می توان انتظار داشت تفاوت های فرهنگی در بیمارستانهای ایران بر روی فرایند اجرا و نتایج اعتبار بخشی تاثیر عمده ای داشته باشد. از طرفی جعفری و همکارانش (1389) درپژوهش هایشان به این نتیجه رسیده اند که اجرای مدلهای تعالی گرایانه و استاندارد مثل مدل اروپایی مدیریت کیفیت[2] ، شش سیگما و اعتباربخشی می تواند موجب بروز پر رنگ تر جنبه های فرهنگی و سازمانی تقویت آن در بیمارستانها گردد.این در شرایطی می باشد که طبق تحقیقات انجام شده ( فولادی و یارمحمدیان، 1388؛ (تهرانی, 1389)؛ (گوهری،, 1389) فرهنگ سازمانی در بیمارستان ها ی ایران، ضعیف می باشد و به صورت جدی به آن توجه نمی گردد . به نظر میرسد با در نظر گرفتن تأثیر فرهنگ سازمانی، در هنگام اجرای اعتباربخشی، چرخه ای شکل خواهد گرفت. از یک طرف فرهنگ، اجرای اعتبار بخشی و نتایج حاصله را بهبود می بخشد واز طرف دیگر اعتبار بخشی نیز فرهنگ را تقویت می کند و فرهنگ غنی شده نتایج بهتری را موجب می گردد .

تعداد صفحه :120

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *